• Strefa FiN

Kredyt czy najemTo pytanie, przed którym staje wielu młodych ludzi zaczynając swoje dorosłe życie. I jak to w życiu bywa, każde rozwiązanie ma swoje „plusy dodatnie i ujemne”. Kluczowym pytaniem są potrzeby, sposób na życie. Jeśli nie mamy jeszcze rodziny, nie wiemy gdzie chcemy docelowo żyć, szukamy swojego miejsca w świecie to wynajem będzie zdecydowanie lepszym pomysłem. Wynajęcie mieszkania zajmie niewiele czasu. Nie musimy martwić się o remonty powstałe nie z naszej winy. Mieszkanie możemy też łatwo zmienić, jeśli zajdzie taka potrzeba. Musimy jednak pamiętać, że to mieszkanie nigdy nie będzie nasze. Nie możemy dokonać zmian takich jak malowanie, wbijanie gwoździ czy remont bez zgody właściciela.

Na tę opcję decyduje się większość młodych ludzi, gdyż wydaje im się, że jest to tańsze niż kupno własnego mieszkania. O kredyt hipoteczny nawet nie wnioskują zakładając z góry, że na pewno go nie dostaną. Sprawdźmy jak to jest.

Najem kawalerki w Warszawie i okolicach kosztuje średnio 1400 zł plus opłaty licznikowe. Kupić takie mieszkanie można już za 250000zł. Przy obecnych stopach procentowych rata kredytu może wynosić 900zł. Trzeba jednak pamiętać, że obecnie stopy procentowe są bardzo niskie ale nawet jeśli wzrosną to rata będzie wynosić 1300-1400zł. To przecież tyle co aktualne ceny najmu tyle, że te pieniądze idą na konto naszej nieruchomości a nie do czyjejś kieszeni. Potrzebna jest oczywiście jeszcze gotówka na wkład własny. Trzeba tez opłacić tak zwane koszty zakupu nieruchomości czyli taksa notarialna, wpis do księgi wieczystej lub jej założenie oraz podatek od czynności cywilno-prawnych. Czytasz to teraz i myślisz, że to i tak nie dla Ciebie bo co prawda masz trochę gotówki ale dopiero od trzech miesięcy masz umowę w Twojej pierwszej pracy. Pamiętaj, że nadzieja umiera ostatnia i coraz więcej banków otwiera swoje drzwi właśnie dla młodych, którzy dopiero wchodzą na rynek pracy. Procedury kredytowe bywają męczące. Czasem można mieć wrażenie, że bank nie wziął od nas tylko numeru buta i aktu chrztu. Szczęśliwie i z tym nie musimy zostać sami. Warto skorzystać z pomocy doradcy finansowego. Nie tylko dlatego, że mniej się nachodzimy i namęczymy. Przede wszystkim pomoże nam to wybrać najkorzystniejszą ofertę i uniknąć kosztownych błędów.

Kupując mieszkanie inwestujemy w nieruchomość. To mieszkanie kiedyś będzie nasze, będzie zabezpieczeniem. Nawet jeśli zdecydujemy się je sprzedać zanim spłacimy kredyt to jest taka możliwość a i tak jest szansa ze zarobimy na tej sprzedaży.

Wynajmując podejmujemy mniejsze ryzyko. Jeśli okaże się, że nie jest to nasze miejsce do życia, po prostu je zmienimy. Najważniejsze, że mamy wybór a rynek nieruchomości i finansów coraz bardziej się rozwija i odpowiada na rzeczywiste potrzeby klientów.

32 wyświetlenia0 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie