• Strefa FiN

Nowe widoki na jesień życia


Większość osób, które przychodzą do pośrednika nieruchomości to takie, które szukają większego mieszkania czy domu. Przychodzi jednak taki moment w życiu, że dzieci zaczynają swoje własne, dorosłe życie i to duże i piękne mieszkanie czy dom staje się za duże i za drogie. I przychodzi pytanie: co dalej? Z jednej strony jest mnóstwo wspomnień i sentyment z drugiej emerytura jest niższa niż zarobki i coraz trudniej to mieszkanie utrzymać. Zdrowia tez nie przybywa i wejście na czwarte piętro bez windy to już spory wysiłek. Czas więc na podjęcie odważnej i trudnej decyzji. Trzeba zamienić duże i drogie mieszkanie na mniejsze i tańsze.

Po tym najtrudniejszym kroku, podjęciu decyzji, czas na kolejne trudne pytanie. Co chcemy zrobić z naszym dużym mieszkanie? Lepiej je sprzedać czy wynająć? Tu nie ma jednej dobrej odpowiedzi. Trzeba zbadać rynek. Być może mieszkamy w miejscu gdzie akurat teraz jest bardzo duży popyt na duże mieszkania wtedy lepiej je sprzedać. Jeśli jednak mieszkanie jest na przykład w pobliżu uczelni lub w miejscu z bardzo dobrą komunikacją wtedy warto rozważyć wynajęcie go . Trzeba wziąć też pod uwagę aktualną sytuacje finansową bo przecież na to mniejsze mieszkanie też potrzeba pieniędzy. Można przeznaczyć na to środki ze sprzedaży większego mieszkania. Jeśli zdecydujemy się je wynajmować, zarabiając w ten sposób ale nie mamy wystarczająco dużej gotówki na kupno mniejszego mieszkania warto rozważyć kredyt hipoteczny. Większość banku udziela takiego kredytu do osiemdziesiątego roku życia. Trzeba jednak pamiętać, ze im mniej lat zostanie na spłatę tym rata kredytu będzie wyższa

Jak to wszystko zrobić bezpiecznie? Najlepiej nie działać samemu. Pośrednik nieruchomości to jest osoba, która może przez ten cały proces przeprowadzić bezpiecznie. Na początek wyceni mieszkanie. Pośrednik zna rynek może więc doradzić czy w tej okolicy mieszkanie lepiej jest sprzedać czy wynająć. Mając szeroki dostęp do ofert pomoże znaleźć mniejsze mieszkanie. Może się zdarzyć, ze nie uda się przeprowadzić całej operacji tak sprawnie by przeprowadzić się ze sprzedanego mieszkania do tego kupionego. Czasem trzeba będzie wynająć coś na krótki, przejściowy czas. Dobry pośrednik ma w swojej bazie także takie nieruchomości, które można bezpiecznie wynająć na krótki okres. To oczywiście generuje większe koszty ale pośrednik jest w stanie wyliczyć wszystkie koszty całego tego przedsięwzięcia. Sprawdzi też stan prawny nieruchomości oraz wszystkie potrzebne dokumenty.

Najtrudniejszy etap to ten pierwszy, podjęcie decyzji. Warto to dobrze przemyśleć. Jeśli jednak to duże mieszkanie generuje więcej problemów niż radości można spakować najważniejsze pamiątki do walizki i wracać do nich w długie zimowe wieczory. Najważniejsze przeżycia to i tak te, które zostają w sercu. Czas emerytury można też wykorzystać na realizowanie pasji, na które nigdy nie było czasu zamiast tracić czas i siły na sprzątanie pokoi, w których nikt już nie mieszka. Pieniądze lepiej wydać na podróże zamiast na utrzymanie za dużego lokum. Warto być odważnym, jesień życia też może być inspirująca.

14 wyświetlenia0 komentarz