• Strefa FiN

Odzyskaj swoje pieniądze


Jeśli należysz do szczęściarzy, którym udaje się spłacać swoje zobowiązania kredytowe przed czasem to zapewne wiesz, że dzięki takiemu rozwiązaniu spłacasz niższe odsetki i możesz odzyskać ubezpieczenie. Uważaj, jest kolejna dobra wiadomość. 19 września 2019r. TSUE wydał orzeczenie, które mówi o tym, że kleci, którzy spłacili swoje kredyty gotówkowe przed terminem mogą uzyskać zwrot niewykorzystanej prowizji.

Co to oznacza w praktyce? Może oznaczać spory zastrzyk gotówki. Jeśli na przykład zaciągnąłeś kredyt gotówkowy na 10 lat i spłaciłeś go po 2 to masz prawo odzyskać od banku prowizję za niewykorzystane 8 lat.

Orzeczenie nie precyzuje za jakie lata kredytów to dotyczy. W Polsce jednak banki przyjęły rok 2011. Zatem jeśli spłaciłeś przed czasem swój kredyt gotówkowy w latach 2011-2020 to działaj.

Jak się za to zabrać? Na początek najlepiej wybrać najprostsze rozwiązanie. Możesz pójść do banku, w którym miałeś kredyt i zapytać jak wygląda procedura reklamacyjna. Większość banków zadeklarowała, że jeśli tylko klient przyjdzie i złoży reklamację to może liczyć na zwrot niewykorzystanej prowizji.

Są jednak banki, które się jeszcze w tej sprawie nie wypowiedziały i tu się otwiera prawdziwa puszka Pandory. Jak grzyby po deszczu wyrastają firmy, które deklarują, że odzyskają twoją prowizję. To oczywiście nic złego i dobrze, że ktoś chce nam pomóc. Ważne tylko żeby nie była to niedźwiedzia przysługa. Podstawowa rzecz o jaką należy zapytać to ile będziemy musieli zapłacić za taką pomoc. Może się okazać, że przysługę ci 3000zł zwrotu prowizji a firmie będziesz musiał oddać 2500zł. Przyznasz, że to raczej średni interes. Warto więc zachować ostrożność.

Bezpiecznym miejscem gdzie także możesz uzyskać pomoc to prawnicy i doradcy finansowi. Oni znają się na prawie bankowym i z całą pewnością pomogą ci sprawnie odzyskać pieniądze a zapłacisz za usługę doradczą, to nie są duże koszty.

Pamiętaj, że swoją historię kredytową możesz sprawdzić w Biurze Informacji Kredytowej gdzie możesz pobrać swój raport18 wyświetlenia0 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie